baslik-1648849041-demir-hurda.png
Demir ekonomide en sık kullanılan ve yaşamda her alanda irili ufaklı yer bulmuş vazgeçilmez bir endüstriyel metaldir. Demir çeliği oluşturan ana bileşen olması nedeni ile değeri kaybolmayan bir üründür. Demir günlük kullanımda genellikle çelik ile birlikte anılır. Saf halde doğada bulunmayan demir içerisinde bir miktar karbon bulunur. Karbon ile demir birlikte demir çelik grubunu oluşturur.

Demir - Çelik ağır sanayiden, küçük ev aletlerine kadar pek çok alanda üretimin önemli bir parçasını oluşturur. Demir - çelik hurdası da bu üretim zincirinin son halkası olarak kendine yer bulmaktadır. Çünkü doğadan elde edilen her madenin mutlak olarak yeniden kazanımı şarttır. Dünyamız bize sunduğu eşsiz değerleri sınırsız olarak vermiyor. Dünyamızdan aldığımız ve aletlere, makinelere dönüştürdüğümüz ham maddeleri geri kazanım ile yeniden değerlendirmemiz mutlaktır.

Hurda demir çelik, yeniden çelik üretiminde önemli bir ham madde kaynağıdır. Elektrik ocaklarında hurda demir işlenerek yeniden kazanım sağlanmaktadır. Hurda demir çelik maddelerin kaynağı hurda araçlar, makineler, çelik yapı malzemeleri, demir yolları, çelik talaşlar vb. şekilde sayılabilir.